Reset haseł w Ubuntu

Jeżeli trafiłeś tutaj, ponieważ szukasz metody, która umożliwiłaby ci reset hasła w systemie linux – zainteresuj się tym artykułem:
http://linuxiarze.pl/hasla_linux/#linux-haslo-root-inne
Jeśli orientujesz się w systemie linux i masz liveCD swojej dystrybucji, sprawdź tę poradę:
http://ubuntu.pl/forum/viewtopic.php?f=133&t=78456#p469477

Jako że swojego Ubuntu dawno już nie używałem, zapomniałem do niego hasło. Hasło jak wiadomo bardzo potrzebne jest, gdyż wymagane jest do wielu operacji, np. instalacji oprogramowania, co właśnie chciałem zrobić.
Wygooglałem i w pierwszym temacie znalazłem instrukcję przywrócenia hasła za pomocą LiveCD. OK, mam LiveCD, więc próbuję. Ale tutaj kolejna kwestia. JAKIE JEST HASŁO DO LIVECD? Tutaj również z pomocą przyszedł wujek google. Hasło do roota w ubuntu można zmienić za pomocą polecenia:

sudo passwd root

OK, teraz pozostaje wpisać komendy znalezione w instrukcji przywracania hasła, czyli:

mount /dev/sda1 /mnt
chroot /mnt /bin/bash
#w tym momencie powinieneś być na systemie z dysku
passwd
passwd user

Z pierwszym nie było problemu. Odpaliłem tylko GParted, żeby sprawdzić, którą partycję zamontować. Problem dopiero pojawił się przy poleceniu chroot, który monitował, że /bin/bash jest wadliwy. Miałem ostatnio pewne problemy związane z używaniem dystrybucji LiveCD, podczas gdy główny system został zahibernowany (podejrzewam, że LiveCD używał SWAPu, przez co hibernacja została uszkodzona). Pomyślałem więc, że /bin/bash może być uszkodzony, dlatego wykonałem polecenie:

cp /bin/bash /mnt/bin/bash

Po ponownej próbie wykonania chroot zmienił się tylko komunikat błędu. Postanowiłem więc olać sprawę (chodziło w zasadzie o przywrócenie SWAP-u, co przy 8GB RAM nie jest aż tak ważne). Niestety, po ponownym zalogowaniu się na główny system, przestał działać terminal oraz google chrome. Akurat chrome jest mi potrzebny z uwagi na synchronizowane w nim dane.

Nie pamiętam już jak domyśliłem się rozwiązania. Chodziło o to, że użyłem 32-bitowej edycji liveCD do resetowania 64-bitowego systemu. Powtórzyłem więc zabieg skopiowania /bin/bash na 64-bitowej edycji liveCD. Tym razem zadziałało. Hasło zostało zmienione.

Zostaw komentarz