Polityka prywatności

Źródła

Obrazek tła został pobrany stąd:
http://www.fiolex.net/english/gallery/viewimages_img.asp?main=4000&cat=4004&v=2&search=—&p=53&c=1

Obrazek logo:
http://www.freedigitalphotos.net/images/Summer_g150-Summer_Smiley_p41895.html

Czcionka logo:
http://www.dafont.com/janda-manatee.font?text=WRIM.pl&psize=l&back=theme#null

Materiały potocznie mówiąc "nie-moje"

1. Nigdy nie usuwam ze zdjęć znaków wodnych ani innych podpisów identyfikujących autora. Co więcej, jestem absolutnie za tym, aby taki podpis się znalazł, bezpośrednio na obrazku lub jako opis do niego. Jeśli na obrazku został wycięty podpis, zrobił to ktoś, kto udostępnił ten materiał na innej stronie. W takim przypadku zmienię obecny materiał na oryginalny, zawierający podpis, i link, do jego autora.
2. Wiele materiałów tutaj pochodzi z szeroko pojętego internetu, a ich licencja jest dla mnie niemożliwa do zweryfikowania. Jeśli ktoś zauważył, że publikuję jego własność bez uprawnień, proszę mnie o tym powiadomić. Sporny materiał na pewno zostanie potraktowany adekwatnie do zaistniałej sytuacji.
3.

Sprawy kulinarne

Ciasteczka

Platforma wordpress, z tego co zauważyłem, nie korzysta z ciasteczek, jeśli użytkownik nie jest zalogowany do serwisu. W związku z tym nie poczuwam się do informowania nikogo o tym, do czego wykorzystywane są tutaj ciasteczka.
Pamiętajcie jednak, że ciastka powinny mieć swój termin ważności i najlepiej pozbywać się ich od razu, gdy przestaną być potrzebne, żeby nie nadziać się na stare, lub co gorsza nieswoje.

Hasła

W chwili obecnej nie przechowuję tutaj żadnych haseł, poza swoim. W późniejszym czasie planuję uruchomić forum, na którym oczywiście przechowywane będą hasła. Nie będę podawał szczegółów na temat ich przechowywania, powiem jedynie, że hasła będą solone. Hasełka soli się po to, aby były ciężkostrawne dla włamywaczy.
Ponadto nie wykluczam również funkcji logowania do innych serwisów za pomocą mojej strony. W takim wypadku hasła zostaną podwójnie zabezpieczone, tak, aby nikt nie mógł ich rozszyfrować nawet wtedy, gdyby posiadał dostęp do bazy danych.

Zostaw komentarz