Konfiguracja przekierowania portów w modemie livebox 2.0 dla usługi neostrada

Jeśli masz neostradę i ktoś ci każe robić serwer poprzez hamachi, zbluzgaj go jak najszybciej! Telekomunikacja nie blokuje ci przecież portów, możesz stawiać serwer kiedy ci się podoba. Jedynym ograniczeniem jest zmienny adres IP, ale na to też jest sposób.
Jeśli łączysz się bezpośrednio przez modem USB nie musisz niczego konfigurować, aby postawić serwer. Wystarczy go odpalić. Inaczej wygląda sprawa, jeśli posiadasz białe pudełko o nazwie livebox (albo nawet własny ruter) dołączane do niektórych opcji neostrady. Wtedy musisz pogrzebać w ustawieniach rutera, nie jest to jednak aż tak trudne. Poniższy opis dotyczy modemu livebox 2.0 i najnowszego, pomarańczowego firmware.

1. Pierwszym krokiem jest zalogowanie się do panelu administracyjnego swojego rutera. Jeśli nie zmieniałeś parametrów, wystarczy przejść pod adres 192.168.1.1.

2. Następnie należy kliknąć na zakładkę zaawansowane, a gdy pojawi się monit o hasło, wpisać je. Domyślnie jest to “admin“. W przypadku najnowszego firmware hasło można wpisać od razu w pole u góry ekranu.

3. Z menu po lewej stronie powinna być wybrana zakładka konfiguracja sieci, zaś na środku strony kilka innych zakładek i wśród nich wybrane DHCP.

4. Na samym dole strony powinna być lista przydzielonych dynamicznych adresów IP. Jeśli jej nie ma to widocznie komputer ma już statyczny adres. Przejdź wtedy od razu do punktu 5. Z tej listy należy wybrać komputer, który chcemy używać jako serwer. Jeśli mamy podłączony jeden komputer, na liście powinien być tylko on. Jeśli jest ich więcej, musimy wybrać konkretny za pomocą jego nazwy (nazwę komputera możemy sprawdzić za pomocą skrótu klawiszowego [WINDOWS] + [PAUSE/BREAK]) lub adresu IP (UWAGA! Nie jest to adres widziany z internetu po wpisaniu w google frazy “jaki jest mój IP”. Aby znaleść lokalny adres IP należy uruchomić narzędzie cmd i w nim wpisać polecenie “ipconfig”. Pole adres IPv4 zawiera oczekiwany adres. UWAGA! Jeśli używasz hamachi lub masz kilka aktywnych kart sieciowych możesz mieć dla każdej karty osobną wartość IP. Wtedy musisz znaleźć odpowiednią kartę po nazwie (powinna zawierać LAN lub Ethernet) lub szukać IP rozpoczynającego się od 192.168.1.X).

5. Jeśli już wiesz, który komputer ma być serwerem, wybierz go na rozwijanej liście na samym dole i przypisz mu konkretny, stały adres IP. Możesz oczywiście zostawić ten zasugerowany przez modem. Owy adres zapisz lub zapamiętaj. Może się tak zdarzyć, że twój komputer jest już na liście, wtedy nie robisz niczego poza zapamiętaniem adresu.

Teraz proszę o uwagę. Istnieją dwie metody przypisania komputera jako “serwera”. Pierwsza to przekierowanie całego ruchu z liveboxa na konkretny komputer w sieci. Dzięki temu komputer będzie widoczny tak, jakby rutera w ogóle nie było. Stwarza to jednak zagrożenie, ponieważ każdy port udostępniany na tym komputerze będzie dostępny z internetu. Lepszym sposobem, bezpieczniejszym i umożliwiającym postawienie serwerów na kilku komputerach jest przekierowanie konkretnych portów. Niestety jest też nieco trudniejszy. Mimo to każda rozgarnięta osoba powinna połapać się jak to zrobić.

Procedura dla prostszej metody – przekierowanie całego ruchu na konkretny komputer w sieci
1. Kliknij na zakładkę DMZ znajdującą się gdzieś u góry strony. Następnie z listy komputerów wybierz ten, dla którego przed chwilą sprawdzałeś IP. Jeśli jest on już tam ustawiony to super, jeśli jest inny, możesz go usunąć i przypisać ten, o który ci chodzi.

Procedura dla przekierowania pojedynczych portów. Może być powtarzana kilkukrotnie, jeśli chcemy stawiać kilka serwerów na różnych portach.
1. Wejdź w zakłądkę NAT/PAT. Powinna być gdzieś u góry. Pojawi się lista reguł. Nad tą listą powinna być opcja pozwalająca wybrać, jaką regułę chcemy dodać. Wybieramy z niej nowa i wpisujemy swoją nazwę, np. serwer. Następnie wpisujemy odpowiednie porty. Porty wewnętrzny i zewnętrzny powinny mieć te same wartości, o ile nie zamierzamy bawić się w uruchamianie kilku serwerów na różnych komputerach i tych samych portach na każdym z nich. Standardowy port dla Minecrafta to 25565, w przypadku innych gier trzeba sprawdzić w ustawieniach gry lub zapytać na odpowiednich forach. Opcja protokół powinna być ustawiona na TCP, nie trzeba tego zmieniać. Ostatnia opcja, najważniejsza, to wybór urządzenia. Tu właśnie z rozwijanej listy wybieramy odpowiedni komputer lub wpisujemy konkretny adres IP (zależy od firmare’u). Jeśli mamy tylko jeden komputer decyzja jest prosta. Następnie klikamy na zapisz.

Uwagi końcowe dla obu metod
Czasem ustawienia mogą nie zostać poprawnie zapisane (przykładowo pojawi się komunikat o konflikcie z istniejącą regułą, mimo że nie ma jej na liście). Najlepiej po dokonaniu wszystkich zmian zrestartować ruter. Koniecznie za pomocą zakładki wsparcie -> restart, a nie przycisku na obudowie. Jeśli po ponownym uruchomieniu modemu wprowadzonej reguły nie będzie, należy wprowadzić ją jeszcze raz. Tym razem powinno już zadziałać.

Uwagi odnośnie zmiennego adresu IP
Na początku artykułu wspomniałem o tym, że użytkownicy neostrady mają zmienny adres IP, przydzielany każdorazowo gdy łączą się z internetem (w przypadku liveboxa również w przypadku gdy jest uruchomiony powyżej 24 godzin). Zatem podany komuś adres serwera przestaje być aktualny najpóźniej następnego dnia. Można jednak skorzystać z usługi dynamicznego DNS. W liveboxie jest to zakładka o takiej właśnie nazwie w sekcji zaawansowane -> konfiguracja sieci. Polecam skorzystać z usług serwisu www.noip.com. Dostajemy wtedy stały adres domenowy (czyli kilka wyrazów rozdzielonych kropkami), zamiast adresu IP.

Zostaw komentarz