Nie można zmienić domyślnej wyszukiwarki w chrome

Jeśli nie chce ci się czytać mojej niezbyt ekscytującej historii o walce z wirusem, przejdź od razu na sam dół, do tekstu napisanego kursywą.

Miałem ostatnio problem polegający na tym, że nie można ruszyć wyszukiwarki domyślnej w chrome. Ustawiła się na chromesearch.win. Strona nowej karty wyglądała bliźniaczo podobnie do standardowej, jednak wyróżniała się angielskimi odnośnikami. Właśnie dlatego czasem jednak warto pozostawiać interfejsy niektórych usług po polsku. W tym jednak wypadku nie miałoby to znaczenia, gdyż próba wyszukiwania czegokolwiek w omniboksie (tym polu do wpisywania adresu) kończyła się białą, niemożliwą do załadowania stroną. Próbowałem zmienić to w ustawieniach, a tu zdziwko – nie można nawet rozwinąć menu z opcjami (i to tylko dla tej konkretnej wyszukiwarki). Po prostu wygląda to jakby program się zawiesił. Nie będę wchodził w szczegóły, przejdę od razu do rozwiązania. Szukałem oczywiście w google (ręczne przejście na google.com działało). Znalazłem parę szablonowych artykułów o tym, jak usunąć dodatki (co w ogóle zrobiłem na samym początku), porady o tym jak zresetować profil (do tego się dostosowałem – nie pomogło) oraz o grzebaniu w panelu dodaj/usuń programy (nie znalazłem tam niczego podejrzanego).

W końcu szczęśliwie trafiłem na polskie wątki polecające jakieś dziwacznie skrótowo nazwane programy (FRST, JRT). Nigdy nie byłem entuzjastycznie nastawiony do tych narzędzi bo generują one masę logów, z których niewiele wynika, to czy uda się dzięki nim naprawić system jest raczej przypadkowe, a ponadto mogą usunąć jakieś elementy, które zostały zainstalowane przez użytkownika umyślnie. Na wspomnianych forach opis problemów oraz propozycja ich rozwiązania pasowały do mojej sytuacji. Postanowiłem zatem sprawdzić te narzędzia. Pierwsze (JRT) nie zadziałało. Przeskanowało, usunęło niepotrzebnie jeden ze skrótów na pulpicie i nie pomogło. Drugie było trudne w obsłudze, musiałem trochę nagrzebać, trochę dogooglować, ale w końcu udało się. Usunęło to co powinno. Instrukcję, z której skorzystałem przeklejam poniżej w całości, wraz z linkiem do oryginalnego wątku:

Z tego co mi się udało wyczytać problem leży w politykach googla w rejestrze, ponieważ i reinstalacja chroma i restartowanie ustawień do domyślnych nic nie zmienia.

@edit

Udało mi się przy pomocy programu FRST usunąć niechcianą wyszukiwarkę i odblokować opcję jej zmiany, te wpisy dałem do pliku fixlist.txt:

GroupPolicy: Ograniczenia - Chrome <======= UWAGA
CHR HKLM\SOFTWARE\Policies\Google: Ograniczenia <======= UWAGA

Cały wątek: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3194099.html
Program FRST (Farbar Recovery Scan Tool) można ściągnąć stąd: https://www.dobreprogramy.pl/Farbar-Recovery-Scan-Tool,Program,Windows,46164.html

Zostaw komentarz